Anarchy linux με xfce4

μετα απο δοκιμές με manjaro kai endeavouros έκανα εγκατάσταση με τον εγκαταστάτη του anarchy και μπορώ να πώ ότι θα μείνω εδώ για καιρό αφου εντυπωσιάστηκα από μεγάλες διαφορές που είδα σε σχέση με διανομες τυπου ubuntu - debian

το λαπτοπ ανοιγει πολύ γρηγοροτερα απο οποιαδηποτε άλλη διανομη.
αυτο που με εντυπωσίασε πιο πολύ ομως είναι το πόσο γρήγορα μπαινοβγαίνουν οι εφαρμογες.
ακόμα και στην περιήγηση νομίζω οτι είναι λίγο πιο γρήγορο .
ο εγκαταστάτης είναι σχετικά ευκολος.
δημιουργεί όνομα χρήστη , δημιουργεί τις κατατμήσεις-εκεί θα δυσκολευτεί κάποιος που δεν έχει γνώσεις- και κατεβάζει το επιθυμητό DE.
o χρόνος εγκατάστασης συνολικά είναι μεγαλύτερος από τις “ετοιμες” διαμονές χρειάστηκε κάτι παραπάνω από 30 λεπτά.
φυσικά μετά την εγκατάσταση έβαλα μόνος μου τον οδηγο του wifi και όλα δουλευουν ολοσωστα.
με τα ίδια εργαλεία που βάζω μόνος μου μετά -πχ δεν μπορω καθολου τον ristretto- το μέγεθος της εγκατάστασης είναι γύρω στα 2gb λιγοτερο από τις αντοίστιχες διανομές debian-ubuntu που εχω δοκιμασει.
παραθέτω και μια φώτο από την επιφάνεια εργασίας η αλήθεια είναι πως δεν μου αρέσουν τα πολλά “μπιχλιμπίδια”.

5 «Μου αρέσει»

Πώς πήγαν τα manjaro και endeavouros συγκριτικά με το anarchy;

1 «Μου αρέσει»

το manjaro μου φανηκε λιγο πιο βαρυ. το endeavouros ειναι πιο ομορφο σε εμφανιση πιο ελαφρυ απο το manjaro. αλλα το anarchy αφου ειναι μονο εγκαταστατης ειναι πιο ελαφρυ και απο τα 2. παντως απο διανομες τυπου ubuntu-debian εντυπωσιαστηκα οπως προειπα απο το ποσο πιο γρηγορα ανοιγει το λαπτοπ και ποσο γρηγορα βαζεις-βγαζεις εφαρμογες. και στην περιηγηση ειναι λιγο πιο γρηγορο. ολα παντα με xfce4

Παίρνει και το debian η μπάλα; Γιατί εμπειρικά το κανονικό debian και διανομές όπως sparky/bunsenlabs είναι ελαφρύτατα (και για παλιούς υπολογιστές το καλύτερο δυνατό όπως έχει τώρα η κατάσταση).

1 «Μου αρέσει»

an μπορω στην “ελαφροτητα” να κανω μια σειρα απο πανω προς τα κατω

1 arch
2 debian
3 ubuntu

Η δική μου αίσθηση είναι ότι το Arch κερδίζει στην ταχύτητα, το Debian κερδίζει στην οικονομία πόρων. Το Ubuntu χάνει και στα δύο και από τα δύο.

Sorry αν κατάλαβα καλά και διορθωσε με αν κάνω λάθος, έκανες εγκατάσταση το Anarchy και όχι Arch;
Αν όντως έκανες εγκατάσταση Arch μέσω του Anarchy installer, θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο κατατοπιστικός;
Πώς ακριβώς γίνεται αυτό;

1 «Μου αρέσει»

kατεβαζεις πρωtα το iso απο εδω, to καις σε στικακι.

το anarchy ειναι ενας εγκαταστατης που κανει εγκατασταση το arch μεσω γραφικου περιβαλοντος.χρειαζεται μονο προσοχη που θα γινει η εγκατασταση αν γινει σε συγκεκριμενο διαμερισμα η σε ολο τον δισκο.
διαλεγεις γλωσσα εγκαταστασης επιλεγεις σε ποιο τμημα του δισκου θα γινει η εγκατασταση , γραφικο περιβαλλον ονομα χρηστη κλπ κλπ.
το μονο που λειπει-αυτο που ειδα εγω τουλαχιστον- ειναι να επιλεξεις την ελλαδα για mirrors για τις ενημερωσεις του pacman.
exei επιλογη καποιες χωρες η σου λεει “αφηστε το προκαθορισμενο” μπορεις και μετα την εγκατασταση να βαλεις χειροκινητα τους mirrors που θελεις στο /etc/pacman.d/mirrorlist με δικαιωματα root φυσικα.
κατα τα αλλα το αποτελεσμα που προκυπτει ειναι πολυ καλο και τοσο καιρο που το χρησιμοποιω δεν ειχα κανενα προβλημα και κανει κανονικα τις ενημερωσεις οποτε εγω θελω μεσω τερματικου.
Απο τους εγκαταστατες που εχω δοκιμασει πιστευω ειναι αυτος που δινει το καλυτερο αποτελεσμα.
to iso ειναι μονο 680mb κατι που με κανει να πιστευω οτι η εγκατασταση που προκυπτει ειναι παρα πολυ κοντα στο arch , αν το εκανα με το χερι.
προκυπτει ενα συστημα μολις 4 gb με xfce4 και chromium και απο κει και περα βαζεις οτι θελεις εσυ .