Αναφορά του TrackMeNot ως κακόβουλο

Χρησιμοποιώ τον Brave ως δεύτερο browser αποκλειστικά και μόνο για το Facebook επειδή με τη δημιουργία ξεχωριστών προφίλ στον Firefox ξεχνιέμαι αρκετές φορές.

Πάνω – κάτω έχω, σχεδόν, τα ίδια addons με τον Firefox που τον χρησιμοποιώ ως κύριο.

Χθες το βράδυ, ανοίγοντας τον Brave, έβγαλε ειδοποίηση ότι απενεργοποίησε το TrackMeNot ως malware.

Συγκεκριμένα:

tmn_malware

Ψάχνοντάς το σήμερα, είδα ότι δεν υπάρχει κάτι παραπάνω πέρα από μια σχετική ερώτηση στο Reddit.

Όπως φαίνεται, το πρόσθετο έχει να ενημερωθεί εδώ και τρία (3) χρόνια, συγκεκριμένα από τη 17η Μαρτίου 2019:

Άρα, μπορεί να συμβαίνουν τα εξής:

Αφαιρέθηκε λόγω παλαιότητας.
Όμως, αν ισχύει αυτό, προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

-1. Γιατί η Google αφαίρεσε μόνο το συγκεκριμένο και όχι άλλα που είναι εξίσου παλιά ή ακόμα παλαιότερα;

Ενδεικτικά:

-2. Αν όντως, το ΤΜΝ, είναι κακόβουλο, τότε γιατί η Google το άφησε επί τόσα χρόνια στο store της;

-3. Το πρόσθετο αυτό είναι από την ίδια ομάδα που έχει δημιουργήσει και το AdNauseam, το οποίο έχει μπλοκάρει εδώ και χρόνια η Google δεδομένου ότι της έκανε ζημιά.

Μήπως, έτσι, βρήκε το πρόσχημα να αφαιρέσει και το ΤΜΝ;

Την παρούσα στιγμή (13/5/22), υπάρχει ακόμα στο ChromeStore όμως δεν είναι δυνατή η εγκατάστασή του, αλλά ούτε και η εκ νέου ενεργοποίησή του, αν το είχατε ήδη:

Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Προφανώς, θα έχει γίνει το ίδιο σε Chrome/ium μα και σε όσους άλλους based browsers βασίζονται στο ChromeStore για προσθήκη επεκτάσεων.

Στον Firefox λειτουργεί κανονικά και δεν υπάρχει αναφορά του ως malicious:

Αγνοώ τον τρόπο που λειτουργεί το ChromeStore όσον αφορά τέτοιες περιπτώσεις. Υποθέτοντας όμως ότι, ισχύει το πρώτο, δηλαδή η παλαιότητα, λογικά αν η ομάδα ανάπτυξής του κάνει αναβάθμιση θα πρέπει να επανέλθει κανονικά.

Και έχω την περιέργεια τι θα πράξει με άλλες πεπαλαιωμένες επεκτάσεις.

Αν δεχτούμε ότι πράγματι, πρόκειται για κακόβουλο και ανακαλύφθηκε τόσα χρόνια μετά, λογικά θα πρέπει να το κάνει flag και η Mozilla.

Αν όχι, τότε η μόνη υπόθεση είναι ότι η Google αποφάσισε να ξεφορτωθεί και αυτό.

1 «Μου αρέσει»

αφου ειναι σε ολους κοινο μυστικο οτι η γουγλ εχει πλεον καταληξει πλεον μια ακρως επιθετικη διαφημιστικη (κυριολεκτικα) εταιρια. οποτε μαλλον δεν κανει καθολου εντυπωση οτι προσπαθουν να ξεφορτωθουν οτιδηποτε σε adblocker, αφου τους χαλαει τη σουπα. η γουγλ εχει τις διαφημισεις της πιο πανω και απο θεο

στον γκοτζιλλα (firefox) υπαρχει ακομα για παραδειγμα το umatrix. εχει να ενημερωθει πανω απο 3 χρονια. αλλα υπαρχει διαθεσιμο και απλα αναφερει οτι το συγκεκριμενο δεν ειναι πλεον στα «επισημα εγκεκριμενα» addons της mozilla και δεν υποστηριζεται επισημα. δεν εχει χαρακτηριστει κακοβουλο απλα γιατι ετσι