Aλλαγή θέσης της μνήμης cache του firefox σε άλλο δίσκο εκτος ssd

Δεν θέλω να αποθηκευει ο firefox την μνήμη του στον ssd δίσκο μου, να μήν τον ροκανίζει όλο με εγγραφες.
εχω στο pc 2 συνδεδεμένους μηχανικούς που μιά χαρά θα κάνουν την ¨βρωμικη δουλειά¨
πρώτα καθαρίζω όλη την μνήμη του firefox από τις ρυθμίσεις ιστορικου.
πάω πάνω δεξια ιστορικό> Απαλοιφή όλου του ιστορικου και επιλέγω όλα.
δημιουργώ στον δίσκο που θελω τον φάκελο που θα πηγαίνει η cache πχ το όνομα ff.
πληκτρολογω στην διαυθυνση του firefox , about:config
βάζω στο παράθυρο διαλόγου
browser.cache.disk.parent_directory
και δίνω την διαδρομή του αρχείου που θέλω να πηγαίνει η μνήμη.
στην περιπτωση μου

/media/metfm/ARXEIA2/ff/
δηλαδη
/media/o προσωπικός μου φακελος/το ονομα του δισκου/ο φακελος που θα πηγαίνει η μνήμη cache
την διαδρομή θα την βρούμε αν απλά ανοιξουμε τον διαχειριστη ασχείων μας κα πάνω δεξιά θα πατήσουμε το μολύβι να μας δείξει την διαδρομη.
τσεκάρω την επιλογη μου, κάνω επανεκίνηση τον firefox.
ολα δουλέυουν ρολόι και ας ροκανίζει τον παλιό μου μηχανικό δίσκο πλέον.

5 «Μου αρέσει»

Οι σύγχρονοι ssd & nvme δεν έχουν θέματα “ροκανίσματος”. Τουλάχιστον όχι τέτοια με άμεσα αποτελέσματα.
Ενας 256G για παράδειγμα, έχει εύλογο προσδόκιμο 10+ χρόνια σε συνήθη καθημερινή χρήση. Και όσο ανεβαίνουν τα gigabytes τόσο αυξάνεται η ζωή του.

Βεβαίως το πως θέλει κάποιος να διαχειρίζεται τα αποθηκευτικά του μέσα είναι σεβαστή επιλογή. Η συγκεκριμένη -κατά τη γνώμη μου- δεν είναι βέλτιστη από πλευράς ταχύτητας.

Εάν υπάρχει διαθέσιμη RAM, εκτιμώ ότι αξίζει -με γνώμονα την ταχύτητα- να “κασάρει” ο firefox (και οι άλλοι browsers) στη ram.

Ξαναλέω ότι είναι θέμα προσωπικών επιλογών και δεν κρίνω.

1 «Μου αρέσει»

Καλό είναι να διαβάσεις το παρακάτω γιατί μάλλον έμπλεξες με κάποιους μύθους:

1 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι ότι έχουμε διαφορετικές πηγές & προσεγγίσεις π.χ. Firefox cache to RAM
Πιθανότατα και άλλες ρυθμίσεις μιάς και δεν “γεμίζει η RAM ούτε άσκοπες εγγραφές στη swap”.

Συμβαίνει.

προ ρυθμισης ορισμενες φορες μου κολαγε ο ff. αδειαζα την cahe ok. μετα από μερικές ημερες τα ίδια.
φορτωσα την cache sth ram δεν εμεινα ευχαριστημενος. η ραμ μου ειναι 8gb.
από τοτε που αλαξα την cache στον σσκληρο δεν εχει ξανακολήσει. θα το παρακολουθήσω

@MetFM, χρονια τωρα, εχω μεταφερει και την cache ολοκληρου του home, αλλα και τον φακελο //tmp του συστηματος, στη ram (στο //dev/shm συγκεκριμενα). δεν εχω το παραμικρο κολλημα στο οτιδηποτε και αν κανω. ειμαι επισης με 8GB ram και εγω. δεν το εχω μετανιωσει καθολου. βλεπω οτι μαζευει σαβουρα?.. «rm -rvf //dev/shm» και τελος (εννοειται ΟΧΙ με sudo γιατι διαγραφει και αρχεια συστηματος που καθονται εκειμεσα, τα οποια προφανως ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πειραχτουν). πως βλεπω ποσο χωρο πιανουν //tmp, cache, κλπ, σαβουρα? απο το «about this “mac”» (εχω xfce μονταρισμενο του κερατα, σχεδον ιδιο με macOS)

Εκτός και αν έχεις κάποιον από τους SSD 1ης γενιάς 10 ετών, πραγματικά δεν χρειάζεται να ασχοληθείς. Με οποιαδήποτε καθημερινή χρήση (ακόμα και βαριά) ένας σύγχρονος SSD θα ξεπεράσει τα χρόνια ζωής κάθε εξαρτήματος που έχεις στο PC σου. Πραγματικά δεν αξίζει το latency που θα προσθέσεις στην όλη εμπειρία χρήσης του μηχανήματος (μετακινώντας της όποια cache στους μηχανικούς) για να “επεκτείνεις” τη ζωή του SSD σου που είναι τουλάχιστον 10+ χρόνια.