Αλλαγή μεγέθους root partition

Καπου εδω σας εχασα :slight_smile:
Εγω ξεκίνησα να κανω μια αυξηση του partition ( / ) που χρησιμοποιώ, αλλά μετα την επιτυχή μείωση απο ntfs partition του WIN , μειναν κενα 69 GB περιπου, τα οποια τώρα δεν μπορώ να τα προσαρτησω πουθενά (ειναι φορμαρισμενα σε ext4) , Οπως βλεπετε και στην φωτο , εκει εχω κολήσει ;( θελω απλά να μεγαλώσω τον χωρο του Linux ( to / ) στην περιτωσή μου, γίνεται ή τζαμπα πεδευομαι; Ευχαριστω.

Δεν μπορείς να πειράξεις προσαρτημένες κατατμήσεις. Και δεν μπορείς να αποπροσαρτήσεις την ριζική κατάτμηση. Οπότε χρειάζεται να ξεκινήσεις με άλλο λειτουργικό σύστημα και να κάνεις την αύξηση απο εκεί. Για παράδειγμα με ένα live usb.

Επίσης βλέπω έχεις χωριστό /home. Μάλλον θέλεις να μικρύνεις το / να σβήσεις αυτό που έφτιαξες και να μεγαλώσεις το `/home’ (Μετά απο backup όμως έτσι;)

1 «Μου αρέσει»

η πιο καλη λυση ειναι με το gparted live. θα το γραψεις σε ενα usb θα κανεις επανεκινησση και απο εκει θα κανεις οτι αλλαγη-με προσοχη παντα- θελεις. να υπολογισεις οτι θα παρει αρκετη ωρα και σε καμία περιπτωση δεν πρεπει να διακοπει η διαδικασια.

https://gparted.org/download.php

Εχω ή “πειραξει” την κατατμηση των windows ήταν 480 περ και εκοψα απο εκει γυρω στα 70 τα εκανα ΕΧΤ4 μεσα απο το Gparted και τωρα θελω αυτα τα 70 με καποιο τροπο να τα προσθεσω στο Linux. Και αν καταλαβα απο τα γραφουμενα σου, θα πρεπει να μπουταρω απο live usb , μετα να ανοιξω το gparted (δεν τα παω καθολου καλα με terminal) και να προσθεσω το κενο των 70 στο ηδη υπαρχων των 21 ?

το gparted live δεν εχει τερματικο. θα ανοιξει οπως καθε live linux διανομη. θα ανοιξεις το gparted οπως και στην τρεχουσα διανομη σου. σε γραφικο περιββαλον δηλαδη. τα 70 θα πρεπει να τα διαγραψεις να γινουν κενος χωρος και μετα το / να το μεγαλωσεις δεξια να "φαει¨ αυτον τον χωρο. να θυμασαι οτι θα παρει αρκετη ωρα

Και το Obarun έχει το Gparted μέσα στο iso :slight_smile:

https://web.obarun.org - download

Σβήνεις το sda11 και μετά πιάνεις το sda4 και το μεγαλώνεις τέρμα αριστερά,
Αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει περισσότερο και να έχει μεγαλύτερο ρίσκο από το να μετακινήσεις όλο το 4 τέρμα αριστερά και μετά να το μακρύνεις τέρμα δεξια που θα είναι κενό, αφού πρώτα έχεις διαγράψει το sda11 όπως και πριν.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα , επειδή το μπέρδεμα είναι μάλλον εύκολο με τόσες κατατμήσεις ,και βλέποντας το χώρο που έχει διατεθεί για linux partitions η ερώτησή είναι :
"Θέλουμε να μεγαλώσουμε το volume στο / ή το volume στο /home ; " (επειδή το /home βλέπω να έχει 4 γίγα και κάτι ψιλά υποθέτω μαλλον το δεύτερο) .

Επίσης υπάρχει κάποια βασική μέθοδο backup σε άλλο hard drive πριν ξεκινήσουμε ;

Τα άλλα παιδιά μου δώσανε αρκετά κατανοητές απαντήσεις και θα ξεκινήσω σήμερα το βραδάκι μολις ηρεμήσουν τα πράγματα στο σπίτι :wink:
Η απάντηση σου ομως είναι οτι θελω να μεγαλώσω τον ελευθερο χώρο στο χώρο που κατεβαίνουν τα διάφορα αρχεία μεσω Download, υποθέτω οτι είναι ο \Home αυτός.
Αλλά και το volume sto \ να καταφέρει να μεγαλώσει μου αρκεί.
Απ’οτι κατάλαβα θα μπουταρω απο USB με το Gparted live και εκει θα σείρω αριστερά το volume \ , πιστευωντας οτι θα πετυχει :wink: οσο για backup, δυστυχώς εδω που βρίσκομαι δεν υπάρχει τετοια δυνατότητα( να φανταστεις η ταχύτητα μου στο Ινετ φτανει στην τρελή ταχύτητα των 5Μb) :joy: και αλλους δισκους εξωτερικους ή εσωτερικους δεν διαθέτω, ουτε το laptop εχει μοναδα DVD, τόσο ωραία.
Εκτός και αν υπάρχει ενα απλούστερος τρόπος (ωστε να μην τα τιναξω όλα στον αέρα), πχ να δώσω καποιες εντολές στα προγράμματα (borwser, xtreme download manager, email) ώστε να εναποθέτουν τα διάφορα που κατεβάζω στο κενό πλέον (ΕΧΤ4 , νέο partition) που δημιούργησα απο τον δίσκο των WIN το sda11 δηλαδή. Ποιο ειναι πιο ευκολο κατα τη γνώμη σου και ισως ανέμακτο :wink::joy:

1 «Μου αρέσει»

θα μπορουσες να ανεβασεις καποια αρχεια που δε θα ηθελες να χασεις σε καποιο cloud αφου ομως τα κρυπτογραφησεις πριν τα ανεβασεις για καλο και για κακο.

ισως να εριχνες μια ματια εδω → Linux Mint - Community

παντως οι ενεργειες που θελεις να κανεις γενικα εχουν ρισκο αν κανεις καποιο λαθος. Λιγο προσοχη και μη βιαζεσαι θα ελεγα. Τελος το ext4 μπορεις να το κανεις κατι άλλο αν θες με το gparted…

Ευχαριστώ όλους όσους προσπαθήσαν να δώσουν λύση στο “μικρό” προβληματάκι μου, για αυτο νομίζω υπάρχουν και αυτα τα forum να αλληλοβοηθειώμαστε .
Και νομίζω θα ηταν σωστό τώρα που τελειωσαν όλα ικανοποιητικά να γραψω και εγω πώς τα καταφερα τελικά ώστε αν στο μελλον καποιος “νέος” σαν εμενα , “σκονταψει” σε παρόμοιο θεματακι να βρει την λύση απο εδω.
Λοιπόν σύμφωνα παντα με τις οδηγίες των ειδικών που υπαρχουν εδω και τους ξαναευχαριστω:
Το πρόβλημα ηταν να μεγαλώσω τον χωρο στο partition Linux (mint) , δανειζόμενος χώρο απο ενα αλλο partition Windows με πολλή περισσότερο κενο χωρο απο εναν δίσκο 1 ΤΒ, οπου τα partition του Linux βρισκόταν ακριβως δεξιά απο του WIN.
Λύση:

  1. Μεσα απο την διανομή μου, ετρεξα το Gparted και μείωσα τον περισευόμενο χωρο των windows κατα 80 GB, δημιουργώντας ενα νέο αφορμάριστο partition.
  2. Μετά με boot απο USB (Gparted Live) ,τρεχοντας φυσικά αυτοματα το Gparted, μετακίνησα-τραβώντας αριστερά το ( / ) volume του Linux μεχρι να παρει όλο τον κενό χώρο.
  3. Αφού τελείωσε αυτη η διαδικασία, εχω τώρα ενα volume (/) με 80GΒ παραπάνω.
  4. Στο τελευταίο στάδιο χωρίζω ξανά το (/) ωστε να εχω πλεον αναμεσα στο (/) και (/Home) τον ελευθερο χωρο που θέλω. Και τραβάω παλι αριστερά αυτη την φορά το volume (/Home) ωστε αυτη τη φορά να ερθει ο κενός χώρος στο (/Home).
    Ολοκληρώνουμε την τελευταία ενέργεια μέσα στο Gparted (παίρνει λιγακι χρόνο) και τέλος Restart στο νέο μας αυξημένο πλέον χωρο του /Home.

Παρακάτω εχω και ενα screen απο το τελικο αποτελεσμα :

6 «Μου αρέσει»