Αλλαγή γλώσσας με το Alt-Shift

Καλώς ήρθες @xor στην παρέα μας :hugs:

Βλέπω μπήκες δυναμικά, εύχομαι ανάλογη συνέχεια :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Καλωσορισες στο φορουμ και στην παρεα μας και απο μενα.

Με ολο το θαρρος γιατι ειναι κακως κειμενο το να χρησιμοποιηθει μονο ενα πληκτρο αντι για συνδιασμος πληκτρου; Ειναι τεχνικως δυνατον και υπαρχουν χρηστες που δεν θελουν να πατανε 2 πληκτρα οπως και χρηστες που τους αρεσει το μονο κλικ και οχι το διπλο στην επιφανεια εργασιας.

Αν παει σε αλλο υπολογιστη λογικα θα πρεπει να θυμηθει οτι αλλες ριθμησεις ο δικος του υπολογιστης και αλλες ο αλλος υπολογιστης. Θα ρωτησει τον αλλο χρηστη ή αν ειναι Windows εγκατεστημενα στον αλλο υπολογιστη απλα θα ξερει οτι ειναι με Alt+Shift :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες @xor !!!

1 «Μου αρέσει»

Το «κακώς» πήγαινε στο ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις καλύτερα, το συγκεκριμένο… φυσικά ότι σε βολεύει θα κάνεις, δεν ήταν κριτική για αυτόν.

το κουμπί των windows με xfce προσωπικά μου είναι αχρηστο. οποτε γιατί να πανταω 2 κουμπιά αφου μπορώ να πατώ ενα; αν καμιά αποφράδα μέρα βρεθώ σε υπολογιστή με παραθυρα, αυτόματα η λανθάνουσα μνημη μου, οδηγεί το χέρι μου στο alt+shift. και με το δεξι επίσης αχρηστο κουμπί windows ανοιγω τον προσωπικό μου φακελο. κουμπιά που δεν χρησιμοποιούνται , γρήγορα χαλάνε.

Ενημερωτικά αναφέρω ότι δοκίμασα (σε live session), αυτές τις μέρες, το TuxedoOS (KDE) και το Fedora (KDE spin). Είχα να “παίξω” με KDE πολλά πολλά χρόνια (οπότε και είχα μείνει απογοητευμένος και με επιδόσεις και με λειτουργικότητα). Το KDE Plasma όμως με άφησε με το στόμα ανοιχτό… Πραγματικά έχω μπει σε σοβαρές σκέψεις να αντικαταστήσω το Linux Mint Cinammon που χρησιμοποιώ χρόνια.

Επί του θέματος, και το KDE σε αφήνει, μεταξύ άλλων, να σετάρεις Alt+Shift για αλλαγή γλώσσας. με ένα κλικ. Επομένως θα μου επιτρέψετε να αμφισβητήσω και πάλι τα περί προβλημάτων που δημιουργούνται από τη χρήση alt+shift.

1 «Μου αρέσει»

Ισχύει ότι στο kde το alt-shift για αλλαγή γλώσσας είναι one click away. Έβαλα πριν λίγους μήνες manjaro kde σε 2-3 μηχανάκια και μου άρεσε πολύ.

(BTW, να πω κι εγώ την αμαρτία μου: ως, αναγκαστικά, χρήστης και windows μηχανημάτων [στη δουλειά και αλλού ενίοτε] θεωρώ απαραίτητο κάποια πολύ συχνά χρησιμοποιούμενα shortcuts να είναι κοινά μεταξύ windows και linux).

(BTW νούμερο 2: κι εμένα το kde, που ξαναέβαλα πριν λίγους μήνες μετά από αρκετά χρόνια, μου άρεσε πολύ).

1 «Μου αρέσει»