Ακούτε podcasts;

Όπως είναι γνωστό όσοι ασχολούνται με την τεχνολογία, ακούνε podcasts.
Ποια είναι τα δικά σας αγαπημένα;
Μήπως έχετε εσείς οι ίδιοι podcast;
Ποιον client χρησιμοποιείτε;

3 «Μου αρέσει»

Η πλέον ηλίθια μορφή μετάδοσης μιας πληροφορίας. Όμορφα το λέω :slight_smile:

Γιατί θα πρέπει να περιμένω να τα πεις βρε άτομο και δεν μου τα δίνεις να τα διαβάσω; Γιατί να χάσω 10-20 λεπτά σε φλυαρίες, για να ακούσω κάτι που μπορεί και να μην με ενδιαφέρει στο τέλος; Αν έχεις Link τουλάχιστον κάνω ένα κλικ και διαβάζω σαν άνθρωπος.

Προτιμώ να μου στείλεις σε ένα mail μια φορά την εβδομάδα οτι ενδιαφέρον έχει βγεί σε κάποιο τομέα και αξίζει να διαβαστεί πάντως.

Με τσατίλα κάθε φορά θα ακούσω σπανιότατα https://cppcast.com/, https://cpp.chat/ αν έχουν κάτι ενδιαφέρον, καθως και το ruby5 παλαιότερα αν και δεν πρέπει να υπάρχει πλεον. C++ Weekly που έχει βίντεο συχνά αν και δεν ξέρω αν το λες podacast

Αλλά αν σε κάποιον αρέσει πάσο :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

ναι ακουω podcasts που και που, αλλά δεν εχουν σχεση με λινουξ και τεχνολογια παρα μονο κατα τυχη και εξ αντανακλασεως.

αυτο μπορει να ισχυει για τεχνολογικα θεματα, δεν ξερω, σε άλλα ομως καλλιτερα να ακους ισως παρα να διαβαζεις.

χρησιμοποιω αυτο εδω → https://getstream.io/winds/ το οποιο το βρισκω πολυ βολικο για τον επιπλεον λογο οτι ειναι και rss feeder (και αν δε θες να το εγκαταστησεις εχει και web εκδοχη) και προτεινω να το δοκιμασετε (ειναι και open source)

3 «Μου αρέσει»

Προσωπικά απολαμβάνω τον πολύ χρόνο που ξοδεύω στο αυτοκίνητο λόγω δουλειάς, να ακούω είτε podcasts είτε βίντεο στο YouTube σχετικά με το Λίνουξ!

3 «Μου αρέσει»

Δεν ξέρω, έχεις ακούσει ποτέ για multitasking; Το πλεονέκτημα στο ραδιόφωνο/podcast είναι ότι μπορείς να ακούς και να κάνεις άλλα πράγματα. (και σε αυτό είναι πολύ καλύτερο από το βίντεο)

3 «Μου αρέσει»

το audio-learning γενικά είναι το καλύτερό μου, όπου το σώμα δεν πολυχρειάζεται το μυαλό (καθαριότητες, μαγείρεμα, αερόβιο, οδήγηση [με μέτρο!] κτλ). κάποιες φορές (στα σημαντικά μου audiobooks) κρατώ και σημειώσεις, κάτι που συνηθίζω καλύτερα με τα βιβλία (highlighting, πλαϊνές υπενθυμίσεις για παραπομπές ή έρευνα κτλ).

καλά podcasts θεωρώ αυτά που δεν καταλήγουν αφήγηση (σαν audiobook) αλλά ούτε και φασαριόζικος διάλογος (ειδικά μεταξύ πολλών). μ’ έχουν καταβολέψει και μόνος (άρα σπάνια) γενικότερα πλέον δεν ακούω ποτέ μουσική (λόγω lifetime / θέματα που θα ήθελα να γνωρίζω).

anyway…, podcasts : γιατίόχι, Charlie & Ben, thesuccessfulblog

θα τσεκάρω winds (thnx!) ή ότι άλλο προτείνετε, αφού από συνήθεια παίζω με googlepodcasts app
edit: κάποιο [approved by you] android-app pls?! (winds, δεν)

2 «Μου αρέσει»

για την ιστορία, δεν έχω κάποιο podcast να είμαι οπαδός. Περισσότερο αν τυχαία πέσω σε κάτι. Μερικά καλά που θυμήθηκα τώρα που το σκέφτηκα:

1 «Μου αρέσει»

και πες μας αν σου αρεσε αν το θυμηθεις. Παρε και ενα σχετικο αρθρο (εγω εκει το ειχα δει και ειπα να το δοκιμασω) → It's FOSS

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά γουστάρω να ακούω podcasts, αν και τελευταία δεν προλαβαίνω (λόγω περιορισμένου χρόνου και περιορισμένης σύνδεσης στο internet) να ακούω.

Τώρα, το αγαπημένο μου podcast είναι το Technopolitan, αν και δυστυχώς δε βλέπω να συνεχίζει προς το παρόν…

Από μη τεχνολογικά ακούω το Ένας κι ένας (κι άλλος ένας) του Jack Lope. Κατα καιρούς ακούω κι άλλα (κυρίως ελληνικά) podcasts.

Συνήθως ακούω τα podcasts μέσω του player που χρησιμοποιώ, προς το παρόν στον DeaDBeeF.

2 «Μου αρέσει»

Μας έφαγαν οι υποχρεώσεις. Θα επανέλθουμε όμως :wink:

4 «Μου αρέσει»

ε γιατιιιιιι δεν το λες λοιπόν?!! subbed ;)

1 «Μου αρέσει»

Δεν το λέω για να μη θεωρηθεί διαφήμιση :stuck_out_tongue:

σχετικά με Technopolitan (μπράβο!) :

+βγάζει ωραίο, “δεμένο παρεάκι” =πειράγματα, χαλαρό, “ελαφρύ” (χωρίς βαριά τεχνικά), γέλιο,
+μου δημιουργείται η αίσθηση να θέλω να γνωρίσω καλύτερα τους συμμετέχοντες, σαν χαρακτήρες (=επιτυχία),
+σχετική ποικιλία θεμάτων, καλός καταμερισμός χρόνου αλλά κ μικροφώνου,
+καλή ροή λόγου, δεν κρεμάει
+“ερασιτεχνικό”, με την καλή έννοια (δλδ, το προτείνω),
+αρκετές εκπομπές στο αρχείο.

-“ερασιτεχνικό”, με την κακή έννοια =ήχος!!, συνέπεια εκπομπών (…καταλαβαίνω :wink: ),
-timemarks θεμάτων (αναφορικά, στο περίπου), θα ήταν ΠΟΛΥ χρήσιμα!

[εγώ] θα ήθελα πολύ περισσότερο linux ή γενικότερα θέματα comp.science (επειδή παιχνίδια κ συσκευές, αδιάφορα) /κριτική από ήμισυ του υλικου. θα χαιρόμουν κ νέες εκπομπές, μου άρεσε! :wink:

2 «Μου αρέσει»

προσπαθώ να του περάσω τις rss πηγές μου (προς κατάργηση feedly), όπως και τις podcasts πηγές (προς κατάργηση google podcasts) και δεν… με ακούει :P βασικά, (δεν καταλαβαίνω πως δουλεύει, αλλά υποψιάζομαι κ λάθος εγκατάστασης ή αρχικής ρύθμισης). θα επανέλθω μετά το βγάλε-βάλε… [ζητείται χρόνος] ;)

Ένα ενδιαφέρον που ανακάλυψα τώρα τελευταία είναι αυτό:

Διορθωτικά μαθήματα Ιστορίας με τον Γιώργο Θ. Μαυρογορδάτο

2 «Μου αρέσει»

Ενδιαφέρον φαίνεται αυτό.

1 «Μου αρέσει»

Αφιερωμένο στον κόσμο του paranormal και των θεωριών συνωμοσίας.

1 «Μου αρέσει»

συμφωνω απολυτα. σπανια εχω ολογληρωσει το ακουσμα . πολυλογια που λενε πιο πολυ για το ατομο τους και επι της ουσιας …

2 «Μου αρέσει»

Προσωπικά μου αρεσει να ακούω φωνές από όλο τον κόσμο και απόψεις σε διάφορα θέματα. Όταν κάνω πιάτα ή mindless tasks δηλαδη, αλλιώς δεν μπορώ να εστιάσω αποτελεσματικά σε 2 πράγματα, δεν υπάρχει multitasking στην.πραγματικότητα. Αλλά αν έχω πονοκέφαλο ή ευαισθησία στα μάτια ειδικά είναι ταμαμ τα ηχητικά με θεματική :slight_smile:

Πιο συγκεκριμένα σε τεχνολογία έχω ακούσει περιστασιακά τα εξής:

Ενώ δύο από τα αγαπημένα μου εκτός αυστηρά τεχνολογικής θεματικής είναι τα εξής:

Όσον αφορά τον client ακούω αποκλειστικά από το android μέσω AntennaPod που είναι foss και πολύ εύχρηστο.

5 «Μου αρέσει»