Αγορά εξωτερικού δίσκου ssd

Χαιρετώ την παρέα.Λοιπον χρειάζομαι έναν εξωτερικό δίσκο για όλα τα αρχεία μου μιας και ο 500gb που έχω το σύστημα Ubuntu 23.04+Windows 11 δεν μου φτάνει.Τα φώτα σας για έναν αξιόπιστο ssd δίσκο στα 1tera.Θα αποθηκεύσω κυρίως αρχεία βίντεο μιας και βρήκα καινούργιο χόμπι , video editing,αλλά και παιχνίδια.

1.Θα έχω θέμα να φορτώνω αρχεία βίντεο από τον εξωτερικό δίσκο για το editing?

2.Θα έχω θέμα να τρέχω τα παιχνίδια μου από τον εξωτερικό δίσκο?

3.Λεω να μην κάνω φορμάτ σε ext4 για να μπορούν τα Windows να τρέχουν τα παιχνίδια αλλά τι γίνεται με το Ubuntu,θα μπορούν να κανουν εγκατάσταση παιχνιδιών εκεί αλλά και να τα τρέχουν χωρίς θέματα?

4.Ισως θα ήταν καλύτερα να χωρίσω τον εξωτερικό σε δύο μέρη ext4/fat για να αποφύγω προβλήματα συμβατότητας?

1 «Μου αρέσει»

Θα αγόραζα Crucial BX500 SSD 1TB 2.5’’ SATA III (52-55€) και θα τον έκανα με θήκη εξωτερικό.
Θέμα δεν νομίζω να έχεις αν η σύνδεση σου στον δίσκο δεν είναι τύπου usb1.
Θα έβαζα exfat, κανένα θέμα με macos linux.

2 «Μου αρέσει»

Κανένα πρόβλημα

Ενώ για τα αρχεία video δεν θα έχεις πρόβλημα, θα έχεις πρόβλημα με τα παιχνίδια αν τα εγκαθιστάς σε ntfs formatted partition. Παλιότερα είχα επιχειρήσει να αξιοποιήσω τον NTFS δίσκο μου για να έχω κοινή βιβλιοθήκη παιχνιδιών με τα Windows. Ενώ το STEAM έβλεπε τα παιχνίδια που ήταν εγκατεστημένα σε NTFS, δεν τα έτρεχε με τίποτα. Διερευνώντας το ζήτημα, υπήρχε θέμα με τα permissions που τελικά δεν έλυσα ποτέ και κατέληξα να χρησιμοποιώ EXT4 για τα παιχνίδια μου. Επομένως η απάντηση στην τελευταία ερώτησή σου είναι θετική:

Ναι θα ήταν καλύτερο να δημιουργήσεις ένα ξεχωριστό EXT4 partition για τα παιχνίδια στο Linux.

YΓ Λάβε υπόψιν σου, ότι για καλύτερα αποτελέσματα θα χρειαστείς θύρα USB 3.1/3.2 (6 gbps χρειάζεσαι για να τερματίζεις έναν SATA III SSD) για να μην “χάνεις” από την ταχύτητα του SSD. Επίσης και το enclosure που θα πάρεις θα πρέπει να υποστηρίζει αυτή την ταχύτητα.

1 «Μου αρέσει»

Samsung Portable SSD T7 USB-C / USB 3.2 1TB περίπου 90€ με exFat. Αξιόπιστος, γρήγορος, μικρός (χωράει στην τσέπη σου), συμβατός με όλα τα λειτουργικά.
Λύσεις με δίσκους με εξωτερική θήκη αξίζει μόνο αν έχεις ήδη κάποιος εσωτερικό δίσκο spare, γιατί μια καλή θήκη κάνει γύρω στα 35€.

3 «Μου αρέσει»

@Kostagiannis_Panagio

Crucial MX 500 1TB + Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III = ~ 81€ (και 5 χρόνια εγγύηση για τον SSD)

Η θήκη είναι καρατσεκαρισμένο ότι τερματίζει την ταχύτητα του δίσκου (την χρησιμοποιώ και εγώ και την έχω τεστάρει), εφόσον την συνδέσεις σε γρήγορη θύρα USB 3.1/3.2, αν διαθέτει ο υπολογιστής σου.

Αν θες πιο οικονομική λύση (με πιο αργό SSD και μικρότερη εγγύηση 3 χρόνια) πας εδώ

Crucial BX500 SSD 1TB 2.5’’ SATA III + Ugreen Θήκη για Σκληρό Δίσκο 2.5" SATA III = ~ 73€

1 «Μου αρέσει»

εννοειται οτι εχεις μηχανημα με πορτες τουλαχιστον usb 3.1 η ακομα καλυτερα 3.2 και δινεις κατι παραπανω αγοραζοντας αξιοπιστια Σαμσουνγκ.
Samsung Portable SSD T7 (MU-PC1T0H/WW), 1TB, USB 3.2 Gen.2, 1.050 MB/s

και για πιο προχωρημενες καταστασεις με πιστοποιηση IP65
Samsung T7 Shield USB-C Εξωτερικός SSD 1TB 2.5" Μαύρο

αλλα χωρις USB 3.1 η 3.2 Gen. 2 δεν…

2 «Μου αρέσει»

Θα εχει θεμα ο συγκεκριμενος αν τον συνδεσω σε θυρα 3.1 η 3.00? Γιατι δε νομιζω οτι εχω θυρα usb 3.2.Καποια εντολη να δουμε τι θυρες usb εχω?

εξαρταται αν ειναι gen 1 η gen 2
κοιτα την φωτο που ανεβασα
USB Drive benchmark test on Linux
https://linuxconfig.org/usb-drive-benchmark-test-on-linux

1 «Μου αρέσει»

Δεν υπαρχει εντολη για να δουμε τι σοι θυρες ειναι πρeπει να γινει benchmark?

αιωνια αναπαντητα φιλοσοφικα ερωτηματα εν ετη 2023…
α) αν διαβαζεις το λινκ θα εβλεπες κατω χαμηλα κι αυτο
USB benchmark test with GNOME Disks
β) το μανουαλ του κατασκευστη της μιτρικης ειναι σιγουρα ανεβασμενο στο νετ
γ) οι πορτες εχουν χρωματακια, σε κιτρινακι, μπεζακι κλπ κλπ

2 «Μου αρέσει»

Αυτες τις θυρες εχω οποτε να παρω αυτον εδω
https://www.skroutz.gr/s/23540224/Samsung-Portable-SSD-T7-USB-C-USB-3-2-1TB-2-5-Indigo-Blue.html

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια!!

Και με USB 2.0 παίζει, αλλά θα χάνεις σε ταχύτητα.
Ο Samsung Portable SSD T7 USB-C / USB 3.2 1TB έχει USB Type-C έξοδο. Αλλά η συσκευασία έχει 2 καλώδια, USB Type-C σε USB Type-C (για ποιο νέα μηχανήματα) και USB Type-C σε USB-A (για παλαιότερα μηχανήματα).

1 «Μου αρέσει»

Οποτε ειμαι κομπλε με το καλωδιο USB Type-C σε USB-A?

Ναι, δεν θα χρειαστείς άλλο καλώδιο.
Μην περιμένεις όμως ταχύτητες όπως τις παρακάτω:
image

1 «Μου αρέσει»

Εφόσον έχεις dekstop, γιατί δεν παίρνεις έναν εσωτερικό nvme (με την προϋπόθεση η μητρική σου να το υποστηρίζει) ώστε να έχεις και full ταχύτητες? Χρειάζεται ο δίσκος να είναι εξωτερικός?

Δώσε ένα

inxi -SPARM -GCDN -v1 -xGCRS

στο τερματικό και πόσταρε το αποτέλεσμα εδώ, να δούμε τι υποστηρίζει η μητρική σου.

Εφόσον συνδέσεις τον δίσκο σε USB 3 (5mbps) το καλύτερο που θα πάρεις είναι ταχύτητες SATA 3.

1 «Μου αρέσει»

Σκέφτομαι για φορητό δίσκο που σε περίπτωση χαλάσει το pc να μπορώ να συνεχίσω τη δουλειά μου σε ένα παλιότερο λάπτοπ που έχω.

OK. Γενικά πάντως να ξέρεις ότι ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι δίσκοι θέλουν το backup τους. Αν αποθηκεύεις (πέρα από παιχνίδια) και άλλα σημαντικά για σένα αρχεία, θα πρέπει να προβλέψεις και την αγορά ενός δίσκου για backup. (Οι δίσκοι χαλάνε πιο εύκολα από το PC σου που λες)…

Σε αυτή την περίπτωση ένας HDD αρκεί. Δεν χρειάζεσαι SSD για backup. Απλά έχε το στο νου σου.

3 «Μου αρέσει»

Τα πολυ σημαντικα μου αρχεια τα ανεβαζω στο drive,dropbox κ.τ.λ.Ευχαριστω πολυ ολους σας!!