Άγνωστος τύπος αρχείου

Ξέρει κάποιος φίλος τι αρχείο θα έπρεπε να είναι αυτό κανονικά. Νομίζω πως προκύπτει από τις τοπικές ρυθμίσεις. Αλλά γιατί δεν μπορώ να το διαβάσω ή να το διαχειριστώ από το script? Μου λείπει κάποιο πρόγραμμα ή κάποια γλώσσα?

Πιθανων ειναι καποιο αρχειο γλωσσας. Το οτι δεν το διαβαζει καποιο δικο σου προγραμμα δεν εχει σημασια. Μπορεις να το ανοιξεις με εναν text editor απλα για να τσεκαρεις αν ειναι απλα αρχειο κειμενου χωρις φυσικα να κανεις αλλαγες η να πειραξεις το ονομα αρχειου

Άνοιξε ένα τερματικό σε εκείνη την τοποθεσία και δώσε :

file locale-archive

Η έντοκη αυτή θα επιστρέψει τον τύπο του αρχείου

Μου το βγάζει έτσι

Ø1��Xc����������������������������������

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυό σας για την βοήθεια. Δοκιμάζω με την εντολή στο terminal.

Τα αρχεία στο lib είναι αρχεία συστήματος. Αν δεν είσαι διαχειριστής δεν σε αφορούν σαν χρήστη. Και δεν τα σκαλίζουμε αν δεν ξέρουμε τι κάνουμε. Ποιο το νόημα σαν μη προγραμματιστής να κοιτάζεις τι έχει μέσα το lib; Το συγκεκριμένο αφορά την γλωσσική υποστήριξη παρεμπιπτόντως. Η εντολή file δίνει

/lib/locale/locale-archive: locale archive 961 strings

αλλά κανένας δεν αλληλεπιδρά άμεσα με αυτό το αρχείο. Αν θέλεις να δεις το κείμενο που περιέχει η εντολή είναι strings. Αλλά αυτό αφορά πάλι μόνο προγραμματιστές και διαχειριστές συστημάτων. Μάθε πρώτα τα πολύ βασικά και μετά σκαλίζεις.

Κατανοώ πιστεύω πλήρως την δυσαρέσκεια σου και την βρίσκω πολύ λογική. Εδώ δυσανασχετώ εγώ. Δεν έχω καμία επιθυμία στην δεδομένη στιγμή να ασχολούμαι με “δομικές?” λειτουργίες του υπολογιστή και πόσο μάλλον όταν χρησιμοποιούν γλώσσες που αγνοώ. Κάθε φορά που πάω να ασχοληθώ με θέματα που είναι μακρυά από τις δυνατότητες μου, είναι αποτέλεσμα δυσλειτουργιών ή εμποδίων που δεν θα έπρεπε πιστεύω να αντιμετωπίσω σαν χρήστης. Το να μου είναι αδύνατο τον τελευταίο μήνα να απεγκαταστήσω το thunderbird, που ίσως να υποψιάζεσαι από την άλλη ανάρτηση μου είναι εντελώς buggy και τελικά άχρηστο σε σχέση με το αποτέλεσμα του σαν εφαρμογή, δεν μπορώ να το καταλάβω ή να το δεχτώ. Δεν νομίζω αυτή η δικαιολογημένη επιλογή να υπερβαίνει τα όρια ενός χρήστη. Η διαδικασία όμως απεγκατάστασης φαίνεται να τα υπερβαίνει. Όπως και για έναν browser, όπου η επιλογή μου να χρησιμοποιήσω την snap επιλογή “Chrome” και όχι την επίσημη “Chrome Web Browser” δείχνει ως τώρα να είναι αδύνατη.

Σε παρακαλώ κοίταξε τα αρχικά κείμενα στο πρώτο email που έλαβες. Δες τους όρους χρήσης. Δες πως άλλοι χρήστες αναφέρουν τα προβλήματα τους. Έχεις πρόβλημα με τον Thunderbird; Άνοιξε ένα θέμα και περιέγραψε το πρόβλημα σου όσο το δυνατόν αναλυτικότερα, τι θέλεις να κάνεις, τι περιμένεις να συμβεί; τι συμβαίνει και ίσως κάποιος μπορέσει να σε βοηθήσει. Τόσο απλά και δεν είναι ανάγκη να αναλωνόμαστε σε φιλοσοφίες.

Έχουμε κάθε διάθεση να βοηθήσουμε, αλλά θα πρέπει πρώτα εσύ να μας βοηθήσεις. Μην ξεχνάς πως όλοι εδώ εθελοντικά κάνουμε ότι κάνουμε …

5 «Μου αρέσει»