Αδυναμια ανοιγματος τερματικου

Το τερματικο μου δυστυχως δεν θελει να ανοιξει υπαρχει καποια λυση!!!

Δοκίμασες το συνδυασμό πλήκτρων Ctrl + Alt + T;
Επίσης μια πιο λεπτομερής περιγραφή του προβλήματος θα βοηθούσε σημαντικά.

Πως ακριβώς συνέβη αυτό; Τι περιβάλλον εργασίας έχεις, πως προσπαθείς να το ανοίξεις και τι συμβαίνει;

μια λύση είναι να φτιάξεις καφέ

4 «Μου αρέσει»

Talos στην γραμμη εργασιών κάτω αριστερα!

Δοκιμασε το εξης:
Πατησε Alt-F2 και γραψε: /usr/bin/gnome-terminal

και μετα πατα Enter και δες αν σου ανοιγει.

Δεν πιστευω να μπαινες στο γραφικο περιβαλλον σαν root… ετσι;

1 «Μου αρέσει»

GNUTechie Δυστυχως δεν ανοιγει!

το έχεις ανοίξει ποτέ το τερματικό;

επίσης να απαντήσεις καλύτερα στις ερωτήσεις που έκανε ο Talos.

1 «Μου αρέσει»

Nαι το ειχα ανοιξει,αλλα πριν μια εβδομαδα προσπαθησα να το ανοιξω και μέχρι σήμερα δεν ανοιγει,ο τροπος ανοιγματος του τερματικού απο την γραμμη εργασιων η απο το μενου,προσπαθω να ανεβασω φωτογραφια αλλα δεν τα καταφέρνω!
Παιδια με συγχωρείτε αλλά μερικους ορους δεν τους καταλαβαινω δεν εχω αρκετες γνωσεις επι του θεματος και γενικα με τα pc!

Το κατάστημα δεν χρεώνει τις ερωτήσεις, ακόμα, γιατί δεν ρωτάς να μάθεις γι’ αυτό που δεν γνωρίζεις;
Κανείς δεν γνωρίζει κάτι πριν το μάθει…

2 «Μου αρέσει»

@bily με το μαλακο, μη μασας, ετσι ξεκινησαμε οι περισσοτεροι εδω μεσα οπως εσυ.
Προσπαθησε να δωσεις συγκεκριμενες και λεπτομερεις απαντησεις στην ερωτηση του Talos.

2 «Μου αρέσει»

Posted by @GNUTechie
Δοκιμασε το εξης:
Πατησε Alt-F2 και γραψε: /usr/bin/gnome-terminal
και μετα πατα Enter και δες αν σου ανοιγει.

Δοκίμασε αυτό που λέει ο @GNUTechie αλλά αντί για gnome-terminal βάλε mate-terminal: /usr/bin/mate-terminal
Αν πάλι τίποτα δοκίμασε το παρακάτω.

  1. πάτησε τον συνδυασμό πλήκτρον ctrl + alt + f2. Θα σου ανοίξει μια μαύρη οθόνη όπου μπορείς να συνδεθείς με το username και κωδικό σου.
  2. γράψε which gnome-terminal
    • αν σου γράψει πίσω
      /usr/bin/gnome-terminal
      όλα καλά πήγαινε στο βήμα 3 αγνόησε το επόμενο
    • Αν γράψει no gnome-terminal in $PATH
      δώσε την εντολή sudo apt install gnome-terminal
  3. επέστρεψε στο γραφικό περιβάλλον πληκτρολογώντας ctrl + alt + f7 αν δε δουλέψει δοκίμασε αντί για f7, f1, f3 f4, f5, f6
  4. με δεξί κλικ στο εικονίδιο του terminal επέλεξε properties/ιδιότητες ή edit application (κατι τέτοιο πρέπει να λέει) και βρες εκεί που λέει command και αλλαξέ το σε αυτό που σου επέστρεψε η εντολή which δηλαδή /usr/bin/gnome-terminal.
2 «Μου αρέσει»

δοκίμασε να κατεβάσεις ένα εναλλακτικό όπως το terminator, να δεις αν ανοίγει.

1 «Μου αρέσει»