Acpi bios error

Linux mint 19.3 64-bit cinnamon Μητρική Β450 pro4 Asrock με bios 1.30 (το αρχικό). Ryzen 3 2ης γενιάς με ενσωματωμένα γραφικά, και κατά γραφικών Radeon rx 580.
Χτες άνοιξα τον υπολογιστή και μου έβγαλε το μήνυμα στην φωτογραφία. Είχε προηγηθεί μια ενημέρωση του συστήματος την προηγούμενη μέρα.

λογικά έχεις τρεις επιλογές
α) να υποβαθμίσεις στην προηγούμενη έκδοση που δούλευε
β) να αναβαθμίσεις σε επόμενη έκδοση που δουλεύει
γ) να ενημερώσεις το bios

διάλεξε και πάρε… (η αναβάθμιση/υποβάθμιση αφορά κυρίως τον πυρήνα Linux Kernel)

Φίλε lucinos, Καλά Χριστούγεννα εύχομαι με υγεία.
Την τρίτη επιλογή την φοβάμαι λίγο. Δεν το έχω ξανακάνει κ σκέφτομαι μήπως τα κάνω χειρότερα αν κάτι δεν πάει καλά.
Για την πρώτη επιλογή, την δοκίμασα μέσω τερματικού με timeshift - - recovery, υποβάθμισα σε παλιότερο πυρήνα και ξανά μου έβγαλε την ίδια εικόνα μετά την επανεκκίνηση.
Τώρα για αναβάθμιση… Κάθε βοήθεια δεκτή, έχω πελαγώσει πια.
Έχω αρχίσει να προσανατολίζομαι στην εκ νέου καθαρή εγκατάσταση.
Το pc είναι σε dual boot με win10 τα οποία λειτουργούν κανονικά…

Χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα!

Δεν ξερω αν θα βοηθησει. Κλεισε το acpi στο grub να δεις αν εκκινεί. Θα βρεις πληροφοριες στο νετ.

Εν τάχει αν και δεν ξερω αν λειτουργει οπως παλια, πατας το shift κατα την εκκίνηση, επιλεγεις αυτο που θες. Ταδε λειτουργικο με ταδε κερνελ, πατας το e για edit και βαζεις acpi=off μετα την γραμμή του kernel.

Θα βρεις πολλες πληροφοριες πως ακριβως γινεται αν γραψεις acpi=off στη google

Καλά Χριστούγεννα με υγεία.
Θα το ψάξω να δω τι παίζει σχετικά, και να το δοκιμάσω. Σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.