5th Greek ACM-W Chapter Summit on Gender Equality in Computing (GEC 2023)

FYI:

5th Summit on Gender Equality in Computing June 26-27, 2023

@ Athens University of Economics and Business, Athens

Call for posters και περισσότερες πληροφορίες εδώ:
http://gec23.aueb.gr/

gender equality in computing…
Καλό ακούγεται αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί ο ποιητής. Καταρχήν είναι κάτι που συμβαίνει και εδώ, να μην υπάρχει αυτό το gender equality in computing, ή πχ στη σαουδική αραβία;

ναι στην ελλάδα (αθήνα) γίνεται

από την σελίδα που έστειλα:

Why participate
Be part of a summit that aims to celebrate and disseminate achievements in the field, while trying to come up with ways to measure and reduce gender stereotyping and inequalities

και μια προσωπική υποσημείωση:
εάν ο διάλογος για gender equality περιοριζόταν στην καταπίεση των γυναικών στην σαουδική αραβία (αν κατάλαβα σε αυτό αναφέρεσαι) και τίποτα άλλο, τότε θα ήμασταν σε τεράστιο βόθρο

1 «Μου αρέσει»

Όχι απλώς δεν καταλαβαίνω πως γίνεται να υπάρχει ανισότητα στο copmputing πχ στην ελλάδα. Μπορεί να συμβαίνει μπροστά μου και να μην το έχω πάρει χαμπάρι. Ένα παράδειγμα θα βοηθούσε, απλά έχω απορία δηλαδή.

The 3rd Summit on Gender Equality in Computing, organized by the Greek ACM-W Chapter, will be held by teleconference, on July 2, 2021.

The Summit aims at promoting gender-equal access to the computer-related scientific frontiers, encouraging and educating women and men in an equal way to achieve their goals and utilize their potential in digital professions. The goal of the Summit is also to celebrate and disseminate the achievements of computer professionals in a fair and gender-equal way.

The Summit aims to virtually bring together students, researchers and professionals in the field of Computer Science to

(a) present and share their achievements and experience in the computing field,

(b) discuss and understand the reasons why there is gender disparity in individuals opting for Computer Science and Engineering,

(c) consider and exchange views on gender stereotyping in Computer Science, and

(d) come up with incentives and measures to reduce gender inequalities in the field.

&&

The Greek Chapter of the ACM-W (ACM’s Council on Women in Computing) was established in July 2018 with the vision of fostering gender mainstreaming, as well as enhancing and advocating gender balance in computer-related scientific fields and professional sectors in Greece.

Its founding members number more than 40 women from academia, research institutions, and the computing industry from all over Greece and abroad. The Chapter’s overall member base has exceeded 175 individuals of all genders, in less than a year since its establishment.

Προσωπικά δεν είμαι της οργανωτικής επιτροπής οπότε μπορώ να απαντήσω συμπληρώνοντας τα παρακάτω από δικού μου για την απορία σου:

1ον καταλαβαίνω ότι το κάλεσμα είναι με πνεύμα εξάλειψης των στερεοτύπων και ανισοτήτων, διερευνητικά πάντα όπως εξηγεί το quote που παρέθεσα

2ον καταλαβαίνω ότι όταν μιλάμε για εξάλειψη στερεοτύπων εννοούμε από το “τα κορίτσια δεν είναι καλά στα μαθηματικά”/“τα αγόρια ξέρουν από υπολογιστές” (ναι το λένε ακόμα αυτό από το δημοτικό έως και στο πανεπιστήμιο), μέχρι και το “δεν υπάρχουν διεμφυλικά ή μη-διαδικού φύλου άτομα στον τομέα”, “ο τομέας είναι ανδροκρατούμενος”, κ.ά. πολλά υποσυνείδητα παρεμφερή.

3ον καταλαβαίνω ότι όταν μιλάμε για εξάλειψη ανισοτήτων εννοούμε από την ενθάρρυνση ατόμων πέρα από αρρενωπότητες στις σπουδές πληροφορικής, την λήξη των ατομικών συμβάσεων όπου κάθε εργοδότης μπορεί να επιβάλει ή προβάλει το σεξισμό του, την αλλαγή σε θέματα όπως άδειες μητρότητας/πατρότητας, τα ζητήματα δημιουργίας πλατφόρμας και ασφαλούς χώρου για έκφραση έμφυλων ζητημάτων στον τομέα και τέλος ότι έχει να κάνει με φυλετικές διακρίσεις στον τομέα αυτό.

Όσο ζούμε σε μια πατριαρχική κοινωνία όλοι οι τομείς επηρεάζονται, το θέμα είναι πόσο διατεθειμένα είμαστε να ρίξουμε μια ματιά κάτω από το χαλί που θάβονται συνήθως οι ανησυχίες μας, και εφόσον μιλάμε για παγκόσμιο φαινόμενο η πατριαρχική ορθόδοξη ελλάδα δεν θα είναι εξαίρεση.

Δυστυχώς για να πειστούμε ακόμα και τα πιο δύσπιστα ανάμεσά μας θα πρέπει να παραθέσω κείμενα, νούμερα και άλλα μαγικά που πλέον με λίγα κλικς στα ίντερνετς βρίσκουμε εύκολα (θέματα γνωστά και υπαρκτά σε πολλούς STEM τομείς φυσικά). Τα keywords που έβαλα στο qwant για το ψάξιμο ήταν “gender equality in computing” εάν θέλετε να κάνετε και δικό σας ψαχτήρι. Μερικά αποτελέσματα παρακάτω:

https://www.weforum.org/agenda/2021/07/science-technology-gender-gap/

https://archive.is/j2PVm

(ναι μην περιμένει κανένα σας ότι τα διάβασα όλα, παραθέτω αποτελέσματα για να δώσω παραδείγματα του που είναι η συζήτηση, προσωπικά τα είδα διαγώνια πριν τα ρίξω εδώ)

(και σορρυ για το σεντόνι :innocent:)

Ok κατάλαβα τώρα, ευχαριστώ…

1 «Μου αρέσει»