2day learned: Ναι μπορείς να συμληρώσεις μια PDF φόρμα στον PDF viewer σου

Κατά την αίτηση για την υποτροφία MEXT έπρεπε να συμπληρώσω με δακτυλογράφηση μια αίτηση που ήταν σε PDF.

Έτσι κατέβασα το PDF, έκανα κλίκ στη φόρμα και άρχισα να δακτυλογραφώ, και μετά πάτησα εκτύπωση και ως δια μαγείας η φόρμα μου ήταν συμπληρωμένη και όλα gg. Ο Xreader του Linux mint 19.3 υποστηρίζει τη λειτουργία αυτή.

Σας έχει τύχει να μπορείτε να συμπληρώσετε μια PDF φόρμα με αυτόν τον τρόπο, εάν ναι σε ποιον PDF reader σε τι Λειτουργικό/Linux Distro;

2 «Μου αρέσει»

Το δοκιμασες και με αλλα pdfs ? πχ εδω ειναι μια παλια εκδοση του νομου 105 http://xristika.gr/xrmedia/uploads/2018/06/ypefthyni-dilosi-nomou-105-n-1599-86-pdf.pdf μπορεις να κανεις το ιδιο ?

@herco
Το .pdf που εδωσες συμπληρωνεται με Master PDF Editor 5.4.38, Unregistered version.
Με Χreader δεν…
Linux Mint 19.3
https://code-industry.net/free-pdf-editor/

1 «Μου αρέσει»

Μήπως ήταν έτοιμη fillable φόρμα; Μπορείς να δημιουργήσεις τέτοιες φόρμες, ώστε να μπορούν να τις συμπληρώνουν οι άλλοι, χωρίς editor.

Μάλλον ναι ήταν fillable φόρμα pdf. Δεν ποιάνει σε όλα τα pdf. To pdf το οποίο δοκίμασα είναι το https://www.studyinjapan.go.jp/en/assets/pdf/app/research/2021_Placement_Research.pdf

Εάν δεν είναι μπορείτε να συμπληρώσετε το pdf μπορείτε κάνοντας χακιά, απλά να βάλετε text placeholders στην εκάστοτε σελίδα μέσω gimp :wink:

1 «Μου αρέσει»

Debian 10.4 με MATE Desktop και το συγκεκριμενο PDF μπορει να συμπληρωθει με τον Atril (εκδοση 1.20.3) και επισεις σωζοντας το PDF σε αλλο αρχειο με αλλο ονομα, σωζονται και τα στοιχεια που συμπληρωνει ο χρηστης.

Για την Δηλωση του Ν105 που δωθηκε σαν παραδειγμα πιο πανω… ισως εαν διορθωθει ή φτιαχτει απο την αρχη τοτε θα δουλεψει και το εν λογω PDF (που μου φαινεται ειναι φτιαγμενο με Windows προγραμμα που ειναι λιγο… περιεργο).

Αυτο ηθελα να πω με την ερωτηση μου - προκειται για ενα εγγραφο ελευθερο για συμπληρωμα και την δουλεια την κανει οποιοδηποτε (σχεδον) προγραμμα pdf reading. Ακομα και με Evince (σε “Arch Like” διανομη).

Για τη Δηλωση 105 ημουν σιγουρος οτι δεν θα συμπληρωθει απο reader προγραμμα - αλλα με τσακισε ο Souiters :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Μήπως το master pdf editor αναγνωρίζει τα πεδία ανγοώντας εάν το pdf είναι fillable form to begin with. Δηλαδή ίσως οπτικών να αναγνωρίζει ότι είναι φόρμα και να βάζει από πάνω text placeholders όπως θα το έκανες με το Gimp.

Με το Okular μπορώ να συμπληρώσω πεδία κειμένου, αλλά δε μπορώ να βάλω εικόνες, όπως πχ υπογραφή.
Με το Master, μπορώ να βάλω υπογραφή, αλλά κάτι δεν πάει καλά. Αφού το βλέπω κι είναι όλα καλά, όταν το σώσω και το ανοίξω αλλού, πχ browser, δε φαίνεται σωστά, τα κείμενα βγαίνουν από τα κουτάκια, οι εικόνες είναι πίσω από το πεδίο συμπλήρωσης, κλπ.

Μήπως επειδή το PDF μου είναι στην Ιαπωνική και Αγγλική γλώσσα; Το δοκίμασες με το PDF που δίνω η και με άλλα PDF;

Ενδεχωμένως να μην υποστιρίζει καλά ο browser την Ιαπωνική.
Εάν το συμπληρώσεις και το αποθηκεύσεις μπορείς με τον okular να το δεις σωστά;

Την καλυτερη δουλεια, χωρις ομως να το εχω δοκιμασει, πρεπει να την κανει το pdffiller. Εχει extension για τους browser και λογικα με βαση τα αστερακια που εχει, δουλευει καλα. Ναι ναι ναι… δεν ειναι linux προγραμμα, ναι δεν ειναι ανοικτου κωδικα κτλ

Αγγλικά είναι, ούτε Ελληνικά, ούτε άλλη γλώσσα.
Το συμπλήρωσα (με δυσκολία) στο Master και μετά το ανοίγω με το Okular και δε φαίνεται σωστά. Ειδικά οι υπογραφές (PNG) φαίνονται πίσω από τα πεδία (ενώ στο Master, από πάνω).

Δοκίμασε και με το draw του Libre (που δεν βάζει και υδατογράφημα)

2 «Μου αρέσει»

Κάποιες φορές που το χρειάστηκα χρησιμοποίησα το draw - η μόνη ένσταση: βγάζει μεγάλα αρχεία

Εάν το εκτύπωνες σε PDF? Εννοώ να έκανες εκτύπωση όπως θα έκανες στον εκτυπωτή αλλά αντί για τον εκτυπωτή να είναι σε αρχείο PDF.

Δεν το έχω δοκιμάσει - με εξαγωγή σε pdf βγάζει μεγάλα αρχεία. Δεν με νοιάζει γιατί συνήθως τα εκτυπώνω και τα δίνω έτσι όπου χρειάστηκε. Πάντως έχει και online εργαλεία

Για να αποφύγω το υδατογράφημα (στο master pdf editor) κάνω τις διορθώσεις που θέλω, πατάω αρχείο, εκτύπωση συστήματος, στους εκτυπωτές επιλέγω print to file(pdf) και το σώζω χωρίς υδατογράφημα στην τοποθεσία που θέλω.

3 «Μου αρέσει»