1 χρόνος Linux User

Ναι δεν είναι ψέμα, το Linux User έγινε 1 έτους. Την πρωταπριλιά του περασμένου έτους, η ανακοίνωση ενός forum και δη ενός forum σχετικού με το Linux, κάθε άλλο παρά αλήθεια φάνταζε. Ωστόσο η μετέπειτα πορεία απέδειξε ότι όχι μόνο δεν ήταν μια πρωταπριλιάτικη φάρσα αλλά το νέο στέκι των Ελλήνων χρηστών του αγαπημένου μας λειτουργικού. Μέσα σε αυτό το χρόνο μας αγκαλιάσατε, μας βάλατε στην καθημερινότητα σας (και στα αγαπημένα σας),γεγονός που πέρα από χαρά, μας οπλίζει με την απαραίτητη δύναμη να συνεχίσουμε.

Είμαστε μικροί ακόμα με λίγο παραπάνω από 450 μέλη, αλλά έχουμε μια δυνατή φιλική κοινότητα και είμαστε περήφανοι για αυτό που όλοι μαζί φτιάξαμε.

Σε μια δύσκολη εποχή για την ανθρωπότητα, ακόμη και μια μικρή κοινότητα όπως η δική μας μπορεί να μας φέρει λίγο πιο κοντά. Η αξία της ανταλλαγής απόψεων σε έναν πολιτισμένο χώρο, δύναται να ελαφρύνει (όσο γίνεται) τη δυσβάσταχτη καθημερινότητα της καραντίνας.

Η αλήθεια είναι πως αυτήν την μέρα την είχαμε σχεδιάσει κάπως αλλιώς αλλά βρεθήκαμε όλοι κλεισμένοι μέσα στα σπίτια μας. Τα τσίπουρα, οι μπύρες και τα κοψίδια μπορούν να περιμένουν. Η υγεία μας όχι. Έως τότε…

Χρόνια πολλά linux-user.gr, linuxuser.gr, linuxuser.site και του χρόνου όλοι μαζί με υγεία.

Ακολουθούν μερικά στατιστικά για nerds (και όχι μόνο)

Πάνω από 740.000 επισκέψεις σε 1 χρόνο

Περισσότεροι από 130 μοναδικοί χρήστες ημερησίως το μήνα Μάρτιο

εικόνα

Παρατηρούμε ένα διπλασιασμό της κίνησης τις μέρες της καραντίνας.

Περισσότεροι από το 25% των επισκεπτών, προέρχονται από Windows

αν και οι χρήστες αυτοί συνήθως διαβάζουν κάτι και φεύγουν. Αλλά είναι ενθαρρυντικό.

O Chrome/Chromium είναι η πιο δημοφιλής επιλογή για τους επισκέπτες του linuxuser

Τα κινητά έχουν τη θέση τους στην κίνηση

αλλά το σταθερό PC/laptop παραμένει βασιλιάς.
Αν έχετε smartphone το ξέρετε ότι έχουμε και ένα app ;

Και η κοινότητα μας είναι ζωντανή

Καναρίνι ιδιωτικότητας

Δεν είχαμε κάποια αίτηση από εισαγγελικές ή αστυνομικές αρχές. Κανένας κάτοχος πνευματικών δικαιωμάτων δεν μας ζήτησε να κατεβάσουμε υλικό.

29 «Μου αρέσει»

χρονια πολλα
και εμενα το user agent λεει οτι χρησιμοποιω chrome με windows, ομως γιατι το πιστευετε δεν ξερω…
ok οk ξερω…

1 «Μου αρέσει»

κάθε προσπάθεια που στόχο έχει την αλληλοβοήθεια και συνένωση χρήζει υποστήριξης! πόσο μάλλον όταν συμβαίνει καθαρά με μη κερδοσκοπικό σκοπό. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ :wink:

12 «Μου αρέσει»

Είχε ξεχαστεί να μπει το Καναρίνι ιδιωτικότητας. Απλά το είχαμε ξεχάσει, αλήθεια λέμε :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Και που θα βρίσκεται το καναρίνι, έτσι ώστε να ελέγχουμε να δούμε αν πέταξε? :slight_smile: